TİMURLENK TARİHİ (Mecmû‘a fî’t-Tevârîh’e Göre)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.20306.1.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
120
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran, derin izler bırakan birçok şahsiyet vardır. Bu şahsiyetlerden birisi de hiç kuşkusuz Yedi İklimin Sâhib Kıranı, Denizlerin ve Karaların Kahramanı, Melikleri ve Sultanları Kahreden lakaplarının sahibi olan Timurlenk’tir (1336-1405). Büyük Türk hükümdarı Timurlenk; Mâverâünnehr’de hâkimiyetini tesis etmesinin ardından Harezm, Deşt-i Kıpçak, Hindistan, İran, Azerbaycan, Irak, Suriye ve Anadolu üzerine sistemli büyük seferler meydana getirerek bu bölgelerde âdeta tarihin akışını değiştirecek olaylara neden olmuştur. Timurlenk ve devleti hakkında zikredilen bilgiler ağırlıklı olarak Farsça kaynaklarda anlatılmasına rağmen Arapça kaynaklarda da bu olaylar hakkında mühim bilgiler yer almaktadır. İşte bu Arapça kaynaklardan birisi de Mecmû‘a fî’t-Tevârîh adlı eserde yer alan Timurlenk Tarihi’dir. Eser, diğer Arapça kaynaklara nazaran Timurlenk hakkında anlatılan bilgilerin daha derli toplu olarak kaleme alındığı bir kitaptır.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri