YOZGAT ŞEHİR EKONOMİSİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Dr. Recep TEMEL
ISBN :
978.625.7254.09.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2020
Sayfa Sayısı :
146
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Küreselleşen dünyada rekabet, ülkeler arasında varlığını sürdürmekle birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Görünen o ki, yarınlarda rekabet hem ülke içerisinde hem de uluslararası düzlemde şehirlerin arasında olacaktır. Başta şehir yönetimleri olmak üzere şehrin tüm paydaşları göz göre göre gelen bu rekabet sürecinin farkına varıp, şehirlerini hazırla/ya/mazlarsa kaybeden tarafta olacakları muhakkaktır.
Rekabetin en yoğun, en amansız yaşandığı ve yaşanacağı alan ekonomi alanıdır. Bu nedenle düne kadar ülke ekonomisindeki değeri nispetinde kıymet gören şehir ekonomileri gelinen noktada müstakil olarak ele alınmayı gerektirmektedir. Nitekim Batı'da 'Şehir Ekonomisi', oldukça hızlı gelişen bir bilim dalı olarak kendisini göstermektedir. Bizde de az sayıda 'Kent Ekonomisi' ismiyle yazılmış eser ve yine 'Kent Ekonomisi' adıyla bir kaç üniversitemizin müfredatına konulmuş ders olmakla birlikte, yapılanların çok yetersiz olduğu bir vakıadır.
'Yozgat Şehir Ekonomisi' ismiyle yapılan bu çalışmanın öncelikli hedefi bu konuda başta akademi olmak üzere şehir yöneticileri nezdinde bir farkındalık oluşturup diğer illerimizde de benzer çalışmaların yapılmasına ön açmaktır. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümünde şehre ait temel kavramların yanında Şehir Ekonomisi'nin temel ölçütlerinin neler olduğuna dair açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde bu ölçütlerin 2009-2019 dönem aralığında Yozgat ili özelinde nasıl bir seyir izlediği istatistikî bilgilerin ışığında tespit edilmiş, bir anlamda Yozgat ili ekonomisinin fotoğrafı çekilmiştir. Nihayetinde de yapılan tespitler değerlendirmeye tabi tutularak şehrin geleceğine dair bir perspektif oluşturabilmek bakımından öneriler geliştirilmiştir.


© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri