Bağımsızlığa Giden Yolda GÜRCİSTAN


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-7457-46-0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
360
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Gürcistan, Güney Kafkasya'da sıcak denizlere ulaşımı bulunan özel bir ülke olması nedeniyle hem jeopolitik hemde stratejik konumu açısından, ticaret için hayati öneme sahip ülkelerden biridir. Gürcistan bağımsızlığını kazandıktan sonra da etnik sorunlar bir problem olarak kalmaya devam etmiştir. Ülkede yaşayan Abhazya Özerk Cumhuriyeti, Güney Osetya Özerk Bölgesi, Acara Özerk Cumhuriyeti, Ahıska Türkleri ve Cevaheti bölgesinin Gürcistan ile olan ilişkileri incelenmiştir.
Gürcistan ile münasebetlerin gelişimi ele alındığında özellikle Türkiye ve Sovyet Rusya'nın menfaatleri paralelinde ilişkilerin yönlendirilmesine katkı sağlamak için çalışma yapılmış, bölgede bulunan diğer Kafkas devletlerinden Azerbaycan ve Ermenistan'ın, devletlerarasındaki çıkar çatışmaları gün yüzüne çıkarılarak Kafkasya bölgesine ait yeni çıkarımlara dair bulguların bulunması hedeflenmiştir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri