GULYABANİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Mustafa YÜCEL
Yayın Haz. : Semih DİRİ
ISBN :
978-625-8342-10-9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2024
Sayfa Sayısı :
208
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Hüseyin Rahmi eserin yazılış amacını şu şekilde izah eder: “Görüyorum Fransa’da, İngiltere’de garibe türünden, halkı aldatan romanlar çoğaldı. Bizim basın alanımızı da Arsen Lüpen’ler, Sherlock Holmes’ler, Nat Pinkerton’lar, daha bilmem neler kapladı. Okurlarıma bu türlerden millî örnekler sunmak üzere ‘Garaib Faturası’ adlı diziyi kurdum. Onlar, uzun ve besleyici yapıtlarımın arasında salata türünden beyni tatlandırarak iştah açacak şeylerdir.” Gürpınar’ın, konusunu halk inanışlarının oluşturduğu, geleneksel edebiyata ait görülen cinlerin, perilerin kol gezdiği bu eseri çeşni olarak tanımlaması, gerçek-fantastik karşıtlığının gerilimini belirgin şekilde ortaya koyar. Gürpınar eserlerinde batıl inançlara bağlılığın sonuçlarını materyalist dünya görüşü içinde incelemiştir. Aklı ve mantığı savunan gerçekçi yaklaşımıyla toplumsal eleştiri yapmış, doğaüstü olarak algılanan olayların da aslında bir çeşit “hayal ürünü” olduğunu okuyucuya sunmuştur.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri