TÜRK MİLLÎ BASININDA ve KARİKATÜRLERDE SERBEST CUMHURİYET FIRKASI


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-6428-54-6
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
256
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türk milli basını Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın faaliyetlerini yakından takip etmiştir; özellikle Cumhuriyet, Milliyet, Akşam ve Hâkimiyeti Milliye gazetelerindeki SCF ile ilgili çıkan haber içeriklerinin benzerlik taşıdığı görülürken Son Posta gazetesi bu süreçte tarafsız olduğunu hiçbir siyasi partiye bağlı olmadığını vurgulamıştır. Yarın gazetesi ise kendisini SCF’nin bir sözcüsü hatta basın organı olarak nitelendirmiştir. Bu bağlamda adı geçen gazetelerdeki haber ve köşe yazıları; SCF’nin kuruluşu, İzmir mitingi, Reşit Galip’in SCF’den ayrılması, Türk Ocağı’na SCF üyelerinin girip girmeme hususu, 1930 tarihli Belediye Seçimleri, Fethi Bey’in Meclise Gümüşhane Vekili olarak dâhil olması ve SCF’nin kapatılması şeklinde başlıklara ayrılmıştır. Ayrıca Türk milli basını, SCF’nin tüm bu süreçlerini karikatürler aracılığı ile yoğun olarak işlemiş ve bu karikatürlerle bir köşe yazısı gibi betimleme sunmuştur. 

Türk siyasi tarihine bilimsel duyarlılık çerçevesinde farklı bir bakış açısı sunan bu kitabı son derece önemli buluyor, Dr. Mustafa SAMUR ve Prof. Dr. Adnan SOFUOĞLU’nu bu güzel çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Prof. Dr. İsmet TÜRKMEN

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri