KÜTAHYA-SİMAV-KESTEL KESTEL KÖYÜ TARİHİ VE KÜLTÜRÜ (Yedi Asırlık Evlâdı Horasan Yurdu)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-6284-11-1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2024
Sayfa Sayısı :
464
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Kestel Köyü; fetih ve iskânla Batı Anadolu'nun kalıcı olarak Türk-İslâm yurdu olduğu1300'lerden sonra yörede kurulan ilk köylerdendir. Köyü kuranlar yirmi dört Oğuz Türk boyundan adından en çok söz ettiren Avşar Boyu'nun Kestel Yörük Cemaati'ne mensup Horasan neslinden Müslüman Oğuz Türkleridir. 

Kabir taşlarında Horasan neslinden olduğu açıkça yazan pek muhterem kişiler köyde metfundur. Hacı Hasan Efendi, Keklik Dede ve Irmak Dede … Ayrıca köyde Hacı Hasan Efendi ile ilişkili al ve yeşil sancaklar vardır. Yeşil sancak, Hacı Hasan Efendi tarafından köye getirilmiş, tasavvuftaki mertebesi ile ilgilidir. Al sancak, Sultan Abdülhamit adına Edirne merkezli ikinci ordu tarafından Hacı Hasan Efendi Tekke'sine köye hatıra olarak gönderilmiştir. Kestellilerden oluşan askeri birliğin başarısı ya da köy ve çevresinden tekkede toplanıp gönüllü olarak orduya katılan askerlerin başarısı sancakla onurlandırılmıştır. İşlemesi ve üzerindeki yazısıyla çok özel olan bu sancak köye manevi bir anlam kazandırır. Kestel Köyü karasal bir iklime sahip, Akdağ ya da Şaphane Dağı (2120) ile Gölcük Dağı (1850) arasında oksijeni bol berrak havasıyla 1400 rakımlı bir dağ başı köyüdür. Doğrusu hem maddi hem de manevi yönden zirveleri yaşayan bir köydür.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri