HAKÎM SÜLEYMÂN ATA - AHMET YESEVÎ’NİN III. HALİFESİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.542.1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2011
Sayfa Sayısı :
408
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

HAKÎM SÜLEYMÂN ATA - AHMET YESEVÎ’NİN III. HALİFESİ adlı eserde, Tasavvufî Türk Edebiyatı’nda Ahmet Yesevî okulunun güçlü temsilcisi ve devam ettiricisi olan, ancak ülkemizde yeterince bilinmeyen, tanınmayan Hakîm Süleymân Ata, onun hikmet ve kıssaları, hikmet ve kıssaların kaynakları, şekil ve muhteva özellikleri araştırılmaya, değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Hakîm Süleymân Ata, Hoca Ahmed Yesevî’nin üçüncü halifesi olup Türkler arasında en tanınmışı; Ahmed Yesevî ile başladığı kabul edilen Tasavvufî Türk Edebiyatı’nda, hikmet söyleme ve kıssa anlatma geleneğinin güçlü temsilcisidir. Ahmet Yesevî tarafından başlatılan ve onun takipçilerince devam ettirilen hikmet söyleme ve kıssa anlatma, İslamiyet’in bir inanç ve hayat tarzı olarak benimsetilmesinde birer araç olarak kullanılmışlardır.

Hakîm Süleymân Ata’nın gerek hikmetleri gerekse kıssaları ile yeni kabul edilen dinin (İslamiyet’in) Türkler arasında benimsenmesi ve yaygınlaşmasında müstesna bir yeri vardır.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri