İSHAK KUŞU


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Mustafa Yörü
ISBN :
978.975.267.590.5
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
672
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

                

 Bir Aşkın Masalı

"Başındaki külahını yere çalan gencin sesi, coşkusunu dizginlemek isterken boğuk çıkmıştı:

-Beyim,senin kızın için yarışmayı bırak, yoluna canımı bile veririm! Yeter ki benimle yarışmayı kabul etsin!"

Bir Haraminin Hikâyesi

"Kıpçak son kez gözlerini açtığında yüzünde gülümseme vardı, bu arada dudaklarından sadece Celaleddin’in duyduğu sözler döküldü:

-Şu Allah’ın işine bak! Bunca yıl hırsız sıçan gibi bir delikten öbür deliğe kaçarak yaşadıktan sonra, dünyadan ayrılırken beni bir Sultan uğurlasın ha?"

Bir Masalın Aşkı

"O ki,hayalli düşlü, ay gülüşlü, gül dudaklı, süt yanaklı, gece saçlı, gündüz bakışlı, inci dişli, gamzeli; hem çifte benli ve dahi ince belli, tay gibi oynak, yılan gibi kıvrak onüç ondört yaşlarında bir dilber idi! Dağları titreten, yağıları dağıtan, arslan yürekli, kaplan suretli yiğit Kamber alp,aman diledi bu küçücek kızdan."

Bir Hikâyenin İki Haramisi

"İki arkadaş, yazgılarına boyun eğerek Sicilyalı kaptanın gemisine bindiklerinde, ılık damlalarını serpiştirmekte olan yağmurun tenleriyle birlikte ruhlarını da yıkadığını hissederek son kez Eyyubi ülkesinin eşsiz incisi bu kente baktılar.O sırada limanın ıslak zemin taşlarıyla birlikte ahşap tekneler,İskenderiye’nin er sabahında ışıl ışıl kızıla boyanmaktaydı…"

Bin İnsan

“Çöltarafından yürüyen bir toz duman, bir davul dümbelek, tam ortasında öylece genç yaşlı, bebe belek, karışığından atlı yayan, acı sarımsak göv soğan, şöyle kibaştan ayağa karalara bürünmüş, kuru başlarına börk kondurmuş bir alay acaip âdemdi, sanmışlardı ki gökten nüzul etmişti Nusaybin Cinleri!”

Bir İsyan

"-Vargit Türkmen’in içine, davet kıl! Onlara, hakkı hakikati tebliğ eyle! Bir dane âdemi azımsama, bir tümen âdemi çoğumsama. Birini de, binini de lazımlı ve hayırlı gör. Bir bir, bölük bölük, tümen tümen getir bana onları ey İshak-ı Şamî!"

İshak Kuşu kimin hikâyesi mi? Kara Tatar'dan kaçan Tebrizli Semerkandilerin hikâyesi. Türkmen'in, Rum'un, Arap'ın,belki de herkesin hikâyesi...

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri