BUHARA YAHUDİLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.420.2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2011
Sayfa Sayısı :
264
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Buhara Yahudileri Türkistan’ın en eski etnik-dini guruplarından birisidir. Özellikle geçmişte Özbekistan’da daha çok Semer kant, Buhara, Taşkent ve Kokand’da, Tacikistan’da ise Duşanbe’de yoğun olarak yerleşen Buhara Yahudileri, zaman zaman Türkistan tarihine ve kültürüne renk katmıştır. Uzun süre İslam’ın egemen olduğu bu coğrafyada Müslümanlarla birlikte yaşama tecrübesinin bir örneğini veren Buhara Yahudileri bölgede egemen kültürden etkilenmiştir. Buhara Yahudileri, son yıllarda özellikle Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte, İsrail’e ve Amerika’ya göç etmiş, geride kalanların sayısı ise önemli ölçüde azalmıştır. Elinizdeki eserde, Buhara Yahudileri çeşitli yönleriyle tanıtılmakta, onların kökeni, kimliği ve tarihi ile birlikte dini, sosyal ve kültürel yaşamı hakkında bilgiler sunulmakta, Türkistan’da egemen kültürün onlar üzerindeki etki ve izleri gösterilmektedir. Ayrıca Buhara Yahudilerinin Türkistan’da kalan kesimi ve son yıllarda İsrail’e ve Amerika’ya göç ederek yerleşenlerin durumu hakkında da değerlendirmelere yer verilmektedir.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri