BOZULUS - TÜRK KÜLTÜR COĞRAFYASINDA KARŞILAŞTIRMALI HALK İNANÇLARI


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.843.9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
352
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türkler kadar “yok edilmek istenilen millet” kaderi yaşatılan başka bir millet yoktur. Balkanlar’da, Akdeniz’de Kuzey Afrika’da, Arap Körfezinde, Kırım’da, Kafkasya’da hayatları karşılığında destan yaşayan Türkler, destanlarını yeni nesillerine ulaştıracak türden yazamamışlardır. Rusya Türkleri bir taraftan aydınları yok edilerek, diğer taraftan kimliklerini hedef alan tehditlerle adeta imha edilmişler ve kültürleri ile var olma hakları ellerinden alınmıştı.

Türk’lere farklı dinlere veya aynı dinin değişik mezheplerine mensup olmanın bedeli onlara hayatları ile ödetilmiştir. Anadolu Türk toplumu kadar kardeş kavgasına sahne edilen başka bir millet yoktur.

Geçen yüzyılda Balkanlar’dan sürülen Türklerin göçüne bu yüzyılda da devam edilmiştir. Geçen yüzyılda Kafkasya’dan sürgün edilen Ahıska Türkleri BM kararlarına rağmen bu yüzyılda dahi yurtlarına dönememişlerdir.

Bozulus Türkleri isimli bu çalışma, bu büyük bütünün, devam ettirilmek istenilen dramının, Orta Doğu’daki sadece bir bölümünün kaderlerini anlatan halkbilimi-strateji merkezli yazılardan oluşmuştur.

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri