MİLLÎ MÜCADELE İSTİHBARATINDA İSTANBUL'DA GİZLİ BİR GRUP: "FELAH"


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.9912.55.6
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2015
Sayfa Sayısı :
426
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Bu eserde; Dünya ve Türk istihbarat tarihindeki gelişmeler ile 1919-1922 dönemi koşullarında İstanbul ve Anadolu’da istihbarata ilişkin diğer grup/teşkillerin özetlenmesini müteakip,Felah Grubu’nun Millî Mücadele’deki faaliyetleri ayrıntıları ile ortaya konulmuş, icra etmiş olduğu istihbarat çalışmaları, istihbaratın genel prensip,usul ve uygulamaları açısından incelenmiştir.

Çok geniş bir kavram olan istihbarat olgusunun hangi alanlarında, nasıl çalışmalar gerçekleştirildiği,grubun Ankara’ya düzenli olarak göndermiş olduğu haber raporlarının taramasından elde edilmiştir. İstihbaratın nitelikleri, metot/teknikleri,ölçekleri, alanları, istihbarata karşı koyma, casusluk, karşı casusluk,kaynak/eleman üretebilme, kaynak değerlendirmeleri, propaganda, dezenformasyon ve istihbarat çarkı açısından grubun istihbarat çalışmaları değerlendirilmiştir.Bu anlamda, grubun, örgütsel olarak istihbarat varlığı sorgulanmıştır.

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri