BATI TÜRKİSTAN HANLIKLARI (KURULUŞTAN YIKILIŞA)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.9661.64.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2017
Sayfa Sayısı :
536
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türk toplulukları; Devlet, hakanlık, hanlık, sultanlık, beylik, atabeylik,cumhuriyet vb. şekilde Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında çeşitli isimler altında 110’dan fazla siyasi teşekküller oluşturmuşlardır. Türkistan coğrafyasında yer alan topluluklar da değişik siyasi yapılar halinde (Timur İmparatorluğu, Özbek Hanlığı, Kazak Hanlığı,Ulu Orta Küçük Cüz, Buhara Hanlığı / Emirliği, Hive Hanlığı, Hokand Hanlığı) varlıklarını devam ettirmişlerdir.

Batı Türkistan Hanlıklarının kurulduğu Türkistan coğrafyası, başta jeopolitik ve jeostratejik açıdan olmak üzere tarih boyunca önemini korumuştur. Bu bakımdan dünya tarihi çalışmalarında bu coğrafyanın tarihi geçmişi­nin bilinmesi,öncelikli olarak incelenmesini gerek­tirmiştir. Bu çalışmada da Batı Türkistanda teşekkül etmiş olan hanlıkların siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihi ele alınmıştır.

Türkistan coğrafyasında yer alan topluluklar, belli bir dönemden sonra SSCB’ne bağlı olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Ancak SSCB’nin dağılmasıyla 1991 yılın­da bu topluluklar bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır. Belir­tilen tarihe kadar demirperde ülkeleri adı verilen bu coğrafyanın Türklere kapalı olması, bu konudaki çalışma­ların Türkiye’de sınırlı kalmasına yol açmıştır. Buna karşılık bu dönemde Türkistan’ın Batılılara açık olması, onların bu coğrafyada daha serbest araştırma yapmalarına imkân sağlamıştır. Nitekim batılı yazarlar tarafından detaylı bir şekilde yapılan bu çalışmalarda; Türkistan’ın gerek sosyal, kültürel, ekonomik durumu gerekse siyasi tarihi ele alınmış olup önemli eserler ortaya çıkarılmıştır.

Belirtmekgerekir ki Batı Türkistan Hanlıkları (Kuru­luştan Yıkılışa) adlı bukitap, konunun uzmanı tarihçilerin yanı sıra Batı Türkistan tarihine ilgi duyanokuyuculara da kılavuz olacak şekilde hazırlanmıştır.

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri