HALKEVLERİNİN EĞİTİM TARİHİMİZDEKİ YERİ ve ÇANKIRI HALKEVİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.2030.75.2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
256
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında öne çıkan eğitim politikaları ve devletin eğitimden beklentileri düşünüldüğünde halkevlerini faaliyette bulundukları 1932-1951 yılları arasında gerçekleştirilen en kapsamlı halk eğitimi çalışması olarak ifade etmek mümkündür. Yurt genelinde oldukça geniş bir alanda etkili olan halkevlerinin genel çalışma prensipleri ve faaliyetleri, cumhuriyetin eğitim hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve halkın her kesimine hitap etmesi açısından önemlidir.İlgili literatür incelendiğinde halkevlerinin özellikle yerel anlamda ayrı ayrı çalışmalara konu edildiği görülmektedir. Bu çalışmalarda halkevlerinin faaliyetlerinin ve siyasi kimliğinin öne çıktığı görülmektedir. Ancak dönemin özellikleri incelendiğinde başta eğitimle ilgili gerçekleştirilen yenilikler ve bu yeniliklerin halka aktarılması ve geniş çevrelerde etkili olması konusunda halkevlerinin faaliyetlerinin siyasi kimliklerinin üstünde olduğunu düşündürmüştür. Bu bağlamda Çankırı Halkevi örneği üzerinden halkevlerinin Türk Eğitim Tarihindeki yeri bu çalışmada ortaya konulmuştur.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri