TOKAT MEVLEVÎHÂNESİ VE SON MEVLEVÎ ŞEYHİ ABDÜLHÂDÎ EFENDİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Hasan AKAR
Yayın Haz. : Rasim YILMAZ
ISBN :
978.605.2030.90.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
336
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Tokat,Mevlevîlikle ilk tanışan ve Anadolu'da ilk kurulan Mevlevihanelerden birini bünyesinde barındırması ve günümüze kadar ulaştırması bakımından derin bir ta­rih ve kültür merkezidir.

Böylesine zengin bir hâzineye sahip olan Tokat'ta bugüne kadar Tokat Mevlevi hânesi ve bu tasavvuf merkezinin 1925 yılına kadar postnişinliğini yapan Abdûlhâdi Efendi ile ilgili bir eserin mevcut olmayışı bize göre büyük bir eksiklikti.

Biz de bu nedenle bir yıl öncesinde yola çıktık ve imkânlarımız ölçüsünde bir hayli yol kat ettik. Bu alanda ilk çalışmamızı 2017 Mayıs ayında Tokat Mevlevihâne-si'nin son Şeyhi Abdûlhâdi Efendi'nin hayatta olan torunu Nurten Tüzemen Hanım'la Tokat ve Ankara'da gerçekleştirdik. İkinci çalışmamızı 2017 Temmuz'unda Mevlâna Celaleddin Rûmi'nin 1273 yılında ‘Şeb-i Arus”una kavuşarak metfiın olduğu Kubbe- Hadrası, Konya Mevlâna Müzesi'nde dualarla tamamladık. Burada Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmalar Enstitüsü Eski Müdürü TC. Kırgızistan Bişkek Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Uluslararası Mevlâna Vakfı Başkanı Hz. Mevlâna'nın 22.kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru Hanımefendinin görüş ve önerilerinden yararlandık.

Diğer çalışmalarımızı aynı yıl Eylül ayında Ankara'da Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Mü­dürlüğü veTürk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu arşivlerinde yürüttük.

Bu kurumlardan Tokat Mevlevihânesi ile ilgili temin ettiğimiz iki yüzü aşkın belgenin ve fotoğrafın önemli bir kısmını bu esere koymaya gayret ettik.Dileğimiz da­ha sonra bu alanda yapılabilecek çalışmalarda kayda aldığımız bütün bu mevcudiyetin de değerlendirilmesidir.

 

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri