AZERBAYCAN MİLLİ UYANIŞI VE BASIN TARİHİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.2030.85.1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
168
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Azerbaycan’da milli düşüncenin oluşumuna basının katkısı devam etmektedir. Türkiye dışındaki Türklerin ilk milli gazetesi Ekinci’yi Hasan Bey Zerdabi’nin 22 Temmuz 1875’te yayınlamasından bugüne Azerbaycan basını çok büyük tecrübe ve birikime sahip olmuştur. Azerbaycan Türklerinin aydınlanmasında ve milli uyanışında etkili bir araç olan basın, tarihsel olarak 71 yıllık bir zaman kaybına rağmen ulusal bağımsızlığın bir kere daha kazanılmasında öncü rol oynamıştır. Azerbaycan basını Sovyet sisteminin çözülmesi ve milli bağımsızlığın yaşandığı siyasal sürecin tam olarak merkezinde yer almış ve yönlendirici bir güç olmuştur.

Bağımsızlığın getirdiği uyanışla Azerbaycan basını gelişmesini sürdürmektedir. Bugün bağımsız Azerbaycan’ın onlarca özel radyosu ve televizyon kanalı, haber ajansları ve gazeteleri hizmet vermeye ve haber üretmeye devam etmektedir. Ülkenin basın organları aracılığıyla profesyonel bir basın ordusu ve aydınları Azerbaycan halkını aydınlatmaktadır.

 

 

© 2019   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri