OSMANLI SAFEVİ İLİŞKİLERİNİN DİPLOMATİK DİLİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.6848.82.7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
176
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Osmanlı-Safevi mücadelesi tarihte iki Türk devleti arasındaki ilk mücadele olmamakla birlikte Türk-İslam tarihini en fazla etkileyen mücadeledir denilebilir.

Bu mücadele Safevilerin sünnȋ Türk devletlerinin ortasında gayri sünnȋ unsurlara dayanarak, tamamen Türk devlet geleneği üzerine kurulmuş olmalarına rağmen, mezhep taassubuyla hareket ederek etrafındaki Türk devletlerine meydan okumasıyla başlamıştır. Safevilerin Çaldıran'da aldıkları ağır darbenin ardından hayatta kalabilmek için mümkün olduğu kadar Osmanlı ordusunun karşısına çıkmamaya çalışmaları iki devlet arasındaki ilişkilerin siyasi boyutu kadar diplomatik boyutunu da önemli hale getirmiştir.

Bu iki devlet savaşmadıkları dönemlerde de mücadelelerini diplomatik yazışmalar üzerinden sürdürmüşlerdir.

Bu durum Osmanlı Devleti'nin Safevilere karşı Batılı devletlere olduğundan farklı bir diplomatik dil geliştirmesine sebep olmuştur.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri