TARİH YAZIMI ÜZERİNE II (Araştırma, İlke, Yaklaşım ve Yöntemler)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7501.42.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
580
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Bilindiği gibi bütün bilim alanlarında olduğu gibi bir sosyal bilim alanı olan tarih ilminin de kendine özgü metot ve yazım yöntemleri yanında, bir araştırma yöntemi de bulunmaktadır. Tarih ilmi zaman içinde sözlü anlatım aşamalarından başlayarak, değişik form ve türlerde günümüze kadar şekillene gelmiştir. Bu süreçte çeşitli tarzlarda yazılan tarih eserleri ortaya çıkmakla beraber, yazım safhası öncesinde yakın zaman tarih konularının araştırılması da özel bir önem arz etmektedir. 

Bu bağlamda günümüzde tarih araştırmaları gerek dünyada gerekse Türkiye'de yoğun bir çalışma ve ilgi alanı olmaya devam etmektedir.Buna bağlı olarak yapılan tarih araştırmaları da yaygınlık kazanmaktadır.Araştırmacılar, tarih yazımında bilimsel araştırma yöntemleri ile konuları ele alış şekilleri bakımından mevzularını kaleme almaları sürecinde, kendileri içinen önemli yardımcı örnekler, daha önce yapılmış olan çalışmalara göre şekillenmektedir. Tarih araştırıcısı işe başlarken kendinden önce benzer konuları ele alan araştırıcıların hangi yol ve yöntemleri izlediklerini bilmek ve ona göre kendi çalışmasına da yön vermek durumundadır.

Bu nedenle hazırlanmış olan bu kitabın temel amacı, tarihilmiyle ilgilenenlerin araştıracaklara konuları yöntem-kaynak ilişkileribağlamında, ele alınacak mevzuların işleyiş biçimlerini göstermektir. Buradaamaç, tarih araştırıcıların benzer konularda olaylara nasıl yaklaşacakları vehadiseleri nasıl yorumlayacakları ile konuları ne şekilde değerlendireceklerihususunda kendilerine fikir vermektir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri