FETVA SORULARI IŞIĞINDA DİNDARLIK TİPLOJİLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7501.34.9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2018
Sayfa Sayısı :
231
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Fetva soruları, toplumsal değişim ve gelişimlere açık olmakla birlikte birey ve toplum bazında gündelik hayatla ilgili dini davranma biçimlerini okuma fırsatı vermektedir. Aynı zamanda toplum hayatında dini değer ve sembollerin değişimi veya anlam kaybına uğramasının nedenleri hakkında bilgi vermektedir. Bu anlamda hem dini değerler ve sembollerin toplum hayatında meşrutiyetinin sorgulanmasını hem de anlam kaybı sonucunda bireyin içine düştüğü bunalımları da tespit etme fırsatı sunmaktadır. Dolayısıyla fetva sorularının  analizi psikolojinin psikiyatri, psiko-sosyal, sosyal psikoloji ve din psikolojisi gibi özel alanlarını kapsamakla birlikte sosyolojinin de aile sosyolojisi, kültür sosyolojisi, ahlak sosyolojisi ve din sosyolojisi gibi özel alanlarını yakından ilgilendirmektedir.   
Çalışmamızda fetva sorularının sosyolojik analizi Samsun özelinde incelemeye alınmıştır. 2013-2017 yılları arasında Samsun İl müftülüğüne yöneltilen fetva sorularının konu tasnifi yapılarak sorularda öne çıkan konuların betimsel analizi yapılmıştır. Fetva sorularının konularından hareketle dindarlığın inanç, ibadet, bilgi, duygu ve etki boyutlarıyla ilişkisi çözümlenmiştir. Böylece fetva soruları ışığında dindarlık tipoloji tespiti ve tanımı yapılmıştır.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri