KÖROĞLU DESTANI'NIN UYGUR VERSİYONU EMİR GÖROĞLU (İnceleme-Metin)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.2030.87.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
414
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Köroğlu Destanı; Türk milletinin ortak kültür mirasını yansıtan, tarihî hadiseleri halk muhayyilesinde algılandığı şekliyle aktaran bir destandır. Türk dünyasında ve Türklerle asırlar boyu etkileşimde bulunmuş milletlerin zihin kodlarında önemli bir yeri olan Köroğlu Destanı hakkında yapılacak her türlü çalışma, kültür tarihimizin kıtalar arası epik gelişimini ortaya koyacak kabiliyettedir.
Orta Asya Türk boylarından biri olan Uygurların "Emir Göroğlu Destanı", Doğu Türkistan halk edebiyatının ve eşsiz folklor geleneğinin aynası konumundadır. Emir Göroğlu Destanı, kahramanın zuhuru bölümüyle Köroğlu Destanı'nın diğer rivâyetlerinden ayrılmaktadır. Buna karşın destan, Oğuznâmelerde ve Köroğlu'nun bilhassa Doğu varyant ve versiyonlarında gördüğümüz kültürel çerçeve ile ana çatıdan farklı bir kurgu ihtiva etmemektedir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri