TERCÜMAN-I DÜVEL DEFTERİ XVIII. Yüzyılda Osmanlı’da Yabancı Konsolosluk Tercümanları ve Hizmetkârları


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.41.2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
240
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Son dönemlerde, Osmanlı Diplomasi Teşkilâtı ve anlayışı ile ilgili ortaya konulan çalışmaların sayısında bir artış gözlemlenmekle birlikte; bu alandaki çalışmaları ilk elden kaynaklara dayandıran incelemelerin sayısı azdır. Osmanlı devletinin dış politikasını ve diplomasi anlayışının ana hatlarını ortaya çıkarmak bir anlamda “Osmanlı”yı anlamak için atılacak önemli bir adımdır. Bu da ancak Osmanlı'nın diğer devletler ile ilişkilerinde kullandığı diplomasi araçları ve uygulamalarının incelenmesi ile gün yüzüne çıkabilir. Bu çalışma böyle bir düşüncenin ürünüdür. Çalışma bu yönüyle Osmanlı diplomasi literatürüne yeni bilgi ve birikimlerle katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Tercüman-ı Düvel Defteri, bir değişimin izidir. Bu defter, Osmanlı bürokrasisi ve diplomasisinin geçirdiği aşamaları ve zaman içinde geldiği noktayı çözümlemede kullanabileceğimiz temel kaynaklar arasında yerini almaktadır.
İnsanlar, toplumlar, siyasal sistemler ve bürokrasi de zaman içinde değişir. Kazançları ve kayıpları ile birlikte…


© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri