ÇAĞDAŞ IRAK TÜRKMEN EDEBİYATI Irak Türkmen Edebiyatında ÇAĞDAŞ HOYRATÇILAR


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.72.6
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
443
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Ahmet Yanar ve İmat Semin Bayatlı’nın ortaklaşa hazırladıkları “Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar” (Ankara/Kerkük, 2019) adlı bu çalışma, mahiyeti itibariyle hem bir şairler ansiklopedisi, hem de bir hoyrat seçkisidir. Irak Türklerinin edebiyat tarihinde yer alacak, bir boşluğu dolduracak çok önemli bir yapı taşıdır. Zira bu eserle biz, Irak Türklerinin her türlü zulme, baskıya, yokluğa yoksunluğa, mahrumiyete rağmen bilinçli bir millet olmanın gereğini yaparak kendi dillerine, kültürlerine, edebiyatlarına, kişiliklerine ve kimliklerine sahip çıktıklarını görüyoruz.
Genellikle her mısraının 7 hece olduğu ve toplam 4 mısradan meydana gelen hoyrat nazım şekli, Türk halk şiiri nazım şekilleri içinde zor bir edebiyat türüdür. Okuyunca ya da dinleyince kolay gibi gelir. Bu aslında onun “sehl-i mümteni” sanatının müşahhas bir örneği olmasının göstergesidir.
Hoyratçı, zengin bir kültürü, yaşanmış tecrübeleri, duygu ve düşünce yoğunluğunu hoyrat adlı bir şekil içinde damıtarak, süzerek adeta bir özsu halinde bize sunar.
© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri