II. ABDÜLHAMİD ve URFA HAMİDİYE ALAYLARI


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.93.1
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2020
Sayfa Sayısı :
168
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Ayrılıkçı ayaklanmalara karşı 1891 yılında kurulmaya başlayan ve Doğu Anadolu’ya siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri yönden önemli bir vizyon kazandırmaya çalışan Hamidiye Alayları ile Doğu sorunlarına bir çözüm yolu aranmıştır. Hamidiye Alayları, o günün şartlarındaki Doğu sorunları ile günümüzde cereyan eden Doğu sorunları arasındaki benzerlikler ve ülke topraklarının bütünlüğüne yönelik tehditler dikkate alınarak günümüz Doğu Anadolu sorunlarının anlaşılması açısından konu edilerek ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Bugün İnsanlığın en büyük hayallerinden biri kavgasız dövüşsüz her insanın insanca yaşayabileceği bir Dünya kurmaktır. Bunu sağlamak ülkelerde yaşayan halklar arasında birlik, beraberlik ve birbirlerini ötekileştirmeden hoşgörü içinde yaşamaktan geçer fakat ne yazıktır ki bu hayal düşüncelerde mahkûm bırakılmıştır. Emperyalist devletler, insanlığı kendi ideolojisine mahkûm eden düşünceler, dünya egemenliği peşinde koşan egemen güçler, izledikleri çok yüzlü siyasetle Dünya çapında, Dünyayı özellikle mazlum milletleri ekonomik bakımdan sömüren çok uluslu aile şirketleri ve bunlar tarafından yönetilen kirli savaşlar çeşitli ülkelerde yaşayan insanlar ve ülkeler arasında ayrılıkçılığı ve düşmanlığı körükleyerek bulanık suda balık avlamaktadırlar bu yüzden insanlığı geçmişte olduğu gibi günümüzde de felaketten felakete sürüklemektedirler. Özellikle XIX. Yüzyıl başlarından itibaren başlayan Osmanlı İmparatorluğunu parçalama projeleri zaman ve şartlara göre ad, şekil ve aktör değiştirerek günümüzde de ne yazık ki Türkiye, Doğu Anadolu, Ortadoğu üzerinde hala sahneye konulmaktadır. Bu durum içinde bulunduğumuz  İslam dünyasını kan gölüne cevirmiş ülkemizin dört bir etrafını ateş çemberiyle kuşatmıştır bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek için hepimizin  birlik beraberlik  içinde uyanık olmamız gerekmektedir.© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri