TÜRK JANDARMA TEŞKİLATINDA DÜZENLEME ÇALIŞMALARI


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.625.7049.92.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2020
Sayfa Sayısı :
192
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
1928 yılında Jandarma'nın teşkilat, görev, yetki ve sorumluluklar bakımından yeniden düzenlenmesi maksadıyla “mahrem” ibareli olarak çıkarılan ve “Jandarma Hakkında Rapor” adı altında 100 adet yayımlanan dokümanı tanıtmak ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türk Jandarmasındaki tensikata dair çalışmaları ortaya koymaktır. Rapor'un, Jandarmanın yeniden düzenlenmesi ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında hazırlandığı ve içeriği, teklif edilen kanun taslağı ve gerekçeleri incelendiğinde Dâhiliye Vekâleti tarafından hazırlandığı değerlendirilmekte ve jandarmaya ait temel bir kanununun hazırlık çalışmalarından biri olduğu görülmektedir. Jandarmanın tarihi gelişimini ve bu süreç içerisinde uygulamadaki aksaklıklar ve özellikle Cumhuriyet'in ilanından sonra Jandarmada yapılacak düzenlemelerde bu hususlara dikkat edilmesinin istenmesi bakımından Rapor, bir bakıma Türk Jandarmasının geçirdiği dönemleri bürokratik bir bakış açısıyla ortaya koymakta ve sonuç bölümünde kanun layihası ve teklifi ile bir Jandarma Kanunu metni sunmaktadır. Nitekim hemen sonrasında yani 1930'da ilk kez bir bütün olarak 1706 sayılı Jandarma Kanunu çıkarılarak yürürlüğe girmiştir.
© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri