MUHAMMED ALİ FURUGİ İRAN TARİHİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.625.7049.62.7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2020
Sayfa Sayısı :
182
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Bilindiği üzere Azerbaycan ve İran coğrafyası tarih boyunca pek çok milletin ilgisini çekmiştir. Buna binaen bu topraklara hâkim olmak gayesiyle insanoğlu binlerce yıldır birbiriyle savaşmakta ve kavgalar günümüzde de sürmektedir. Tabiî ki buradaki faktör Azerbaycan ve İran’ın doğu-batı yönünde bir geçiş güzergâhı olması yanında, tarihi ticaret yollarının da bu topraklarda seyretmesidir. Bölge günümüzde de bu özelliğini korumakla birlikte, bilhassa 19. asırdan itibaren petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını kontrol eden bir konuma gelmesi devletlerin iştahını kabartıyor. Coğrafya bu denli önemli iken maalesef Türk tarihçiliğinde Azerbaycan-İran bölgesi yakın zamanlara kadar göz ardı edildi. Geçmişte yapılan birkaç münferit çalışma ve çeviri elbette ki yeterli değildir. Fakat Türk milleti için sevindirici olan husus bugünlerde İran’a Türk tarihçilerinin ciddiyetle eğilmeleridir. Birinci Dünya Harbinden beri emperyalist güçlerin egemen olmaya çalıştığı İran, günümüzde de hem sıcak hem de soğuk savaşlarla yüzyüze kalmaktadır. Hazırlamaya çalıştığımız bu kitapçıkta bilhassa Safevilerle başlayıp, Kaçarlarla son bulan Türk döneminin bir özeti verilmiştir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri