Başlangıcından Günümüze TÜRK TARİHİNDE KADIN


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Dr. Hakan DOĞAN
ISBN :
978-625-7457-22-4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
276
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Kadınların toplumlarınhayatındaki yerini belirlemede yaşadıkları dönemin tarihsel rolü büyük önem arzetmektedir. Türk Tarihi'nin her döneminde kadın, ailenin temelini oluşturan enönemli unsur olmuştur. Aile içerisindeki birliktelik sağlam olursa toplum,toplum sağlam olursa da devlet o kadar uzun süre ayakta kalacaktır.  Öyle ki, tarihte güçlü bir aile yapısınasahip olamayan devletlerin uzun ömürlü olmadığı görülmektedir. Aile dışındaTürk kadını her dönemde siyasî, idarî, askerî, ekonomik ve kültürel alanlardada aktif olmuştur. İslam öncesi dönemde Türk kadını her zaman erkeğingerçekleştirdiği tüm faaliyetlere katılan bir yardımcı aktör olmuştur.

Çağdaşı devletlerde (Çin,İran vb.) kadın, erkeğin otoritesi altında evinde oturan bir varlık iken, İslamöncesi Türk Devletleri'ndeki sözlü ve yazılı kaynaklardan anlaşıldığına göreTürk kadınının hayatın her alanında güçlü olduğu anlaşılmaktadır. İslam öncesidönemle karşılaştırıldığında İslamlaşma sonrasında da kadının yine iyi durumdaolduğu görülmektedir. İslamiyet'in kabul gördüğü coğrafyalarda şahsiyet kazanankadınlar ilk Müslüman Türk devletleri ve Selçuklular dönemlerinde de toplumsalhayattaki yerlerini almışlardır. Osmanlılar döneminde ise kadınının kimliğiTanzimat Dönemi ile birlikte toplumsal hayata taşınmış ve tartışma konusu olmuştur.Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise, Türk kadının daha da güçlendiğini vehukuksal haklara sahip olduğunu görmekteyiz.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri