TÜRK DESTANLARINA GİRİŞ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-605-9912-45-7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
528
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Destanlar, milletlerin kahramanlıkhikâyelerinin toplamıdır. Öyleyse destanları zengin olan toplumların tarihleride o ölçüde muhteşemdir. Bu açıdan baktığımızda Türklerin tarihi pekçokdestanîhikâyelerle doludur ve bunların da büyük bir kısmı gerçekleri yansıtır. Zatendestanların en önemli hususiyeti, içerisinde milleti yakından ilgilendirenyaşanmış olaylara yer verilmesidir.

Türk milletinin tarih sahnesineçıktığı günden beri başından acı, tatlı birçok hadise geçmiştir. Ve dünyanın eneski halklarından biri olan Türkler ortaya koydukları destanlar bakımından sonderece şanslıdır. Elbette mazide cereyan eden her olayı destan sınıfına sokmakmümkün değildir. Bunun için bazı özel şartların olması gerekir. Bunlar yerinegelmişse, destan olarak değerlendirilir ve tarihi hadiseler yazılırkenbunlardan yararlanılır.

Biz bu çalışmamızda İslâmî dönem öncesinde ortaya çıkmış olan Türkdestanlarına bir giriş yapmaya gayret ettik. Kitabımızda, belki de sonrakidestanlarımızın yazılmasına da aracı olan ana destanları ele aldık. Dolayısıylabütün Türk milletinin tamamını ilgilendirmeyen halk hikâyeleri ayrı bir çalışmaolduğundan, onları burada değerlendirmeyi uygun görmedik.

© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri