ŞARK MES’ELESİ(Bidayet-i zuhurundan zamanımıza kadar)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.356.4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2010
Sayfa Sayısı :
504
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Fransız yazar Edouard Driault tarafından yazılan “Şark Mes’elesi’’ adlı bu eser, yazarın Osmanlı Devleti ve dolayısıyla Türkler hakkındaki bakış  açısını bir Batılı kimliği  ile sunması açısından oldukça dikkat çekicidir.

Yazarın temel bakış  açısı; klasik Batı kimliğinin ötekisi  konumunda  olan  Türklerin  barbarlığı  ve  imparatorluğun dağılma sürecinde  ise halkların (Araplar, Slavlar, Yunanlılar, Makedonlar…) bu barbarlardan kurtulması yönünde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin  bir bütünü olduğunu vurgulamasıdır.

Bu tarz  bir ön yargıyla  kaleme alınmış olan ve ciddi bir emek sonucu yeni  harflere  çevrilerek Türk okuyucusunun istifadesine sunulan  bu  kitap,  bir  taraftan Batılıların ön yargılarını gözler önüne sermekte diğer taraftan  da  Doğu’nun  Batı  için ne anlama geldiğini açıkça ortaya  koymaktadır.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri