OSMANLI DEVLETİ’NDE ANAYASA DÜŞÜNCESİNİN GELİŞİMİ VE KANÛN-I ESÂSÎ TARTIŞMALARI


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Hakan TÜRKKAN
ISBN :
978-625-6591-33-2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
312
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Anayasa düşüncesi bir anlamda toplumların bireysel ve evrensel düzeyde hak ve hürriyet arayışlarının ifadesi olmuştur. Osmanlı Devleti'nde yenileşme hareketleri öncelikli olarak askerî alanda, teknik anlamda bir reform hareketi olarak başlamıştır. Fakat Avrupa ülkelerindeki idare anlayışı ve toplum-devlet ilişkisi, bu ülkeleri ziyaret eden pek çok Osmanlı aydın ve bürokratının dikkatini çekmiştir. Bu ilgi Osmanlı Devleti'nin gerek birey gerekse tebaasıyla ilişkilerinde bir zihniyet dönüşümü yaşamasının önünü açmıştır. Bu dönüşüm, yönetim ve hukuk anlayışı açısından Osmanlı modernleşmesinin bir yönünü teşkil eder. Çalışmada Osmanlı anayasacılığı Osmanlı modernleşmesinin bir parçası olarak ele alınmıştır. Böylece modern anayasal düşünce ve kurumların gelişim evreleri, yaşanan dönüşümler bağlamında değerlendirilmiştir.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri