GOTTFRİED WİLHELM LEİBNİZ FELSEFESİNDE BİLGİ TEORİSİ VE MANTIK


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.619.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
311
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Aristotelesçi anlayışa Onyedinci Yüzyıl’dan itibaren itirazlarını yüksek sesle dile getiren filozoflardan ve çağdaşlarından Leibniz’i farklı kılan şey, geçmişe olan saygısının yeni bir mantık denemesine girişmesini engellememiş olmasıdır. O, bu denemelerinde mantığı matematik gibi kurmak isteyerek mantığa yepyeni bir yön verme gayretini gütmüştür. Onun bu gayretleri her ne kadar zamanında yayınlanmamış ve hatta uzun bir süre gizli kalmış olsa da, yine de o, kurmak istediği mantık sistemi ve bununla ilgili olarak ileri sürdüğü kavramlarla hem lojistiğin hem de modern mantığın babası sayılmaktadır.

Aristoteles mantığına karşı Batı Dünyası’nda erken dönemlerde başlayan itirazlar ve bunların sonucunda mantığın yöneldiği yeni anlayışlar ülkemizde henüz fikri planda ortaya konularak bütün detaylarıyla bilinmemektedir. Bu bağlamda yaptığımız bu araştırma mantığın yöneldiği yeni anlayışları ortaya koyma açısından önem arz etmektedir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri