HAYDAR - Haydar Aliyev ve Azerbaycan’ın Yükselişi, Çöküşü ve Yeniden Yükselişi


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.926.9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
592
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
        Sovyet döneminin güçlü isimleri arasında yer alan 70 yaşındaki emektar siyasetçi, 1993 yılında, ülkesinin sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, yarı emeklilik sayılabilecek bir durumdan çıkarak, uluslararası arenaya geri döndü.
        Haydar Alirza Aliyev, evlerinden edilmiş bir mülteci ailesinin çocuğu olarak 1923'te doğdu. Babası işçi sınıfının üyesi, bir demiryolu çalışanıydı. Azerbaycan'ın özerk bölgesi Nahçıvan'da, yaşam çabuk değişiyordu. Müslüman dünyasının ilk demokratik devletinin kurulmasıyla birlikte yaşanan kısa bağımsızlık dönemi, Sovyetler Birliğinin ortaya çıkışıyla birlikte son buldu.
        Moskova'nın esareti altında yaşamak zorlu olsa da, sağlattığı bir takım avantajlar da vardı. Bunlardan biri, kapsamlı ulusal eğitim sistemiydi. Azerbaycan'da, neslinin en parlak isimlerinden biri olarak kabul edilen Haydar Aliyev, bir kaç sene öncesine kadar mevcut olmayan Öğretim sistemi sayesinde hızlı sayılabilecek bir ilerleme kaydetti.
        îyi bir mimar olma niyetiyle başlayan üniversite hayatı, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte her şey değişecek yeni bir kariyere doğru ilerleyecekti. KGB'nin Öncülü olan içişleri Halk Komiserliği'nde çalışmaya başladı. Orta Doğu politikaları ve stratejik konularda görev yapan bir istihbarat analisti olarak ülkesine hizmet etti.
        Haydar Aliyev, Hitler'in yenilmesinden sonra da teşkilatın bir parçası olarak kaldı ve sonraki bir kaç sene boyunca hızlı bir şekilde üst kademelere yükseldi.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri