SİYASET YAZILARI(M)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.391.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2015
Sayfa Sayısı :
728
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
 

"Ahlâk/Etik"; hayatın her alanında olduğu gibi Siyasette de önemsenen ve üzerinde durulan en önemli husustur ve öyle de olması gerekmektedir. Çünkü olması gereken ve arzulanan "Siyaset"; ilkeli,kurallı ve "ahlâkî ölçüler" içerisinde yapılan siyasettir. Ölçülü konuşmak ve ölçülü hareket etmek, sabırlı ve sebatlı olmak, kararlı ve tutarlı davranmak, vefa göstermek ve vefa görmek, günü olduğu kadar geleceği de düşünmek, duruş ve davranışlar ile güven vermek, "lisan-i kal"den çok"lisan-ı hal"e dikkat etmek, ihlâs ve samimiyet ile konulara yaklaşmak, bilgi ve birikim sahibi olmak, üsluba dikkat etmek ve yumuşak üslubu ilke edinmek özet olarak "güven vermek" bu "ahlâkî/etik ölçüler"in temellerindendir.

Söz söylerken ve davranışlarda bulunurken de"ölçü"yü kaçırmamak; "Her doğruyu söylemek gerekmez; fakat her söylenen doğru olmalıdır" sözünü temel felsefe yapmak; kendi için istemediği ve sevmediği şeyi başkası için de istememek,"iğneyi kendine,çuvaldızı da başkasına batırmak" esas alınmalıdır.

Siyasette "Sabırlı olma, Sebat ve Vefa göstermek, Vefa gösterenlere Vefa borcunu ödemek" de en büyük faziletlerdendir. Bu terimler, iki tarafı da bağlayan ve her tarafa sorumluluk yükleyen terimlerdir.

Siyasette insanın kendi içinde tutarlı olmasının, ilkeli davranmasının, kendisi için istediğini başkası için de istemesinin, başkalarını kötüleme yerine kendi yapacaklarını ve faziletlerini sıralamasının "etik kural” olarak yerleşmesinin önemi büyüktür. Bu; hem kişinin kendisine hem de seçmene saygının gereğidir. Çünkü hiçbir mevki ve makam; kişilikten,güvenirlilikten, saygınlıktan, ilkeli ve tutarlı olmaktan önde değildir,olmamalıdır da...

Siyasetçi için "altın anahtar"; neyi söylemek ve yapmak değil "neyi söylememek ve yapmamak gerektiği"; neyi bilmektir.Bu durumlara düşmemek, "tezatlar oltasına takılmamak", seçmenin yadırgamasına ve "siyasî gel-gitler"e fırsat vermemek için"fikrî çizgi"yi belirlerken, siyasî yelpazenin neresinde yeralacağını netleştirirken ve siyasî parti seçerken çok yönlü düşünüp karar vermek de önem taşımaktadır. Bunlar; "siyasetin ilk düğmelerin'dendir İlk düğme yanlış iliklenirse sonraki düğmelerin doğru iliklenmesi bir şey ifade etmemektedir.

© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri