Romanya’nın Bağımsızlığına Giden Yolda Voyvoda Aleksandr Cuza (Koza /Kuza)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.25.2
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
119
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Kuza Bey (veya Koza) kendisini 1858 Paris Kongresi neticesinde imzalanan Eflak-Boğdan Mukavelenamesi'nde yer alan hükümlere aykırı olarak, önce Boğdan daha sonra da Eflak Voyvodası seçtirmiştir. Ardından İngiltere ile Fransa'nın desteği ile bu mukavelenamede üç konuda değişiklik yaptırarak, Eflak ve Boğdan'ın tek mecliste birleşmesini, seçim nizamnamesinin değiştirilmesini ve Fokşan Komisyonu'nun lağvını Bab-ı Ali'ye kabul ettirerek, Romanya'nın kurulması yolunda çok önemli bir adım atmıştır. Tabi belgelerden anlaşıldığına göre,  Voyvoda Kuza'nın bu isteklerini Avrupalı devletler de desteklemektedir.
Çalışmamızda Osmanlı Devleti ve Romanya (Eflak ve Boğdan) arasındaki siyasi ilişkileri aydınlatacak bu son derece önemli konu arşiv kaynaklarına dayalı olarak ayrıntılarıyla değerlendirilecektir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri