XVI. YÜZYILDA ANKARA LİVÂSININ MÜSELLEM TEŞKİLÂTI


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.73.3
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
256
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Osmanlı Devleti'nin başlangıçta devamlı ve düzenli bir ordusu yoktu. Eli silah tutan herkes asker sayılır ve gerektiğinde savaşa katılırdı. Bu kuvvetlerin yetersiz kalması üzerine Orhan Bey Dönemi’ndene ilk düzenli Osmanlı ordusu kuruldu. Türklerden meydana getirilen bu ordunun atsız askerlerine "yayalar” atlı askerlerine ise "müsel¬lemler" adı verildi. Yayalar ve müsellemler 15. yüzyılın ortalarına doğru savaştan çekilerek diğer destek kuvvetleriyle birlikte geri hizmetlerinde kullanılmaya başlandı. Bu çalışmada 16. yüzyıllar¬da Ankara livâsına bağlı nahiyelerin köylerindeki müsellem çiftlikleri ele alınmıştır. Osmanlı ordu¬sunun temelini oluşturan yaya ve müsellem siste¬mi, Ankara livâsı genelinde ele alınıp bölgenin önemli çiftlik yerleşim yerleri belirlenip, adı geçen yerleşim birimlerinin bölgenin sosyo-ekonomik yapısına katkıları değerlendirilmiştir.
© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri