TÜRKİYE MESELELERİNE DAİR


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.383.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
434
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Günümüzde Türkiye'nin gündemini bazı önemli meseleler işgal etmektedir. Bu önemli meseleler; Türk Milleti'nin geçmişini olduğu gibi geleceğini de ilgilendiren meselelerdir. Bunların başında; "etnik unsur" iddiaları, farklı dil ve lehçelerde yayınlar, farklı dil ve lehçelerde eğitim, alt kimlikleri artırma, ”yeni kimlik inşası", millet ile ırkı birbirine karıştırma, güzellikler olan farklılıkları ayrıştırma noktası olarak öne çıkarma, ülkenin üniter yapısına zarar verme gibi konular gelmektedir.
Türk Milletinin ve Türkiye'nin güncel meseleleri arasında yerini alan Kadın ve Aile konusu, Örtünme ve Başörtüsü anlayışı, Alevîlik-Bektaşîlik sorunları ve çözüm önerileri, Türk Milletinin başka dinlerden ve kültürlerden insanlara hoşgörüsü "soykorruma”sı, Millî birliği sağlamanın temel esasları, Vatan sevgisi ve millî birlikteki yerinin ortaya konulması gibi meseleleri konu alanyazılar, “Türkiye Meselelerine Dair” isimli bu kitapta bir araya getirilmiştir.
Günümüzdeki "kavga konusu" yapılan konuların temelinde terimlere yüklenen anlamlar vardır. Çünkü "körün fili tarifi" gibi hemen herkes, eliyle tuttuğu yeri fil zannettiği gibi kelimelere anlam yüklemekte ve onun üzerinde tartışma yapmaktadır. Millet terimi de bunların başında gelmektedir. Hâlbuki Milleti doğru anlamak "ilk düğmeyi doğru iliklemek" demektir.
Millet; ortak değerler ve ülküler etrafında oluşmuş bilinçli bir topluluktur. Türk Milleti ifadesiyle; dini, dili, tarihi, örf ve adetleri bir olan; kendini Türk Milletine mensup sayan, kendini Türk hisseden ve "Türk'üm" demekten çekinmeyen herkes kastedilmektedir. Bu ölçüye, Türkiye'de yaşayan, dini ve kökeni ne olursa olsun, ortak değer ve paydaları olan herkes yanı 82 milyonun tamamı girmektedir. Bu yaklaşım, bize, Aşure Aşı’nı hatırlatmaktadır. Aşure Kazanına nohuttan mercimeğe, fasulyeden bulgura, üzümden incire, fındıktan fıstığa kadar her çeşit ürün girmektedir. Kazana ayrı ayrı giren bu ürünler, kazanda su ve şeker gibi maddeler ile karıştırıldıktan sonra Aşure olmaktadır.
Türk Milleti de; Türk Kültürü kazanında kaynamış, ortak değerlerlerle ve ideallerle bir araya gelmiş bir millettir. Zaten Atatürk de "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir" sözüyle herkesi içine alacak bir tanım yapmıştır. Yıllarca Türk Kimliği'nden ”utanır konuma getirilmiş"  Türk Milleti, "Ne Mutlu Türküm Diyene!" sözü ile onurlandırılmıştır.
Türk; Türkiye'de yaşayan herkesin ortak adıdır. Günümüzde dış ve iç bazı odakların ayrı bir ırk/soy olarak takdim ettikleri Kürt, Çerkez, Çeçen, Gürcü, Boşnak, Arap, Abaza, Laz, Arnavut gibi nitelendirmeler sun'i/yapay bir nitelendirmedir. Çünkü onların herbiri birer Türk boyudur ve Türk Milleti’nin kendisidir. Bunlar mutlaka bir ad ile nitelendirilecekse; geçmişten beri kullanılıp gelen ve gelenekleşmiş olan durum dikkate alınarak, ”Büyük Türk Çınarı”nın dalları /kolları, Türk Kimliği’nin "temel birimleri" ve "Çiçek Bahçesinin Çiçekleri" denilmelidir.© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri