Katolik Hıristiyanlıkta AZİZLİK


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.7634.02.3
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
361
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Hıristiyanlıkta aziz veya azize, yeryüzünde Tanrı'nın müjdesini, ihsanını, inayetini temsil ettikleri ve hayattakiler için Tanrı katında aracılıkta bulunabilecekleri, şefaat edebilecekleri inancıyla yüceltilen ve yetkili kilise organlarınca kutsal/aziz ilan edilen kişidir. Hıristiyanlıkta azizlerin, “Tanrı'nın kendisine ayırdığı kişiler” olduğu kabul edildiği gibi, ayrıca azizlerin, kiliseyi oluşturmak üzere “Tanrı'nın davet ettiği kişiler” olduğuna da inanılır. Hıristiyan cemaatinin azizleri, “Mesih İsa tarafından bildirilen hayat nizamını köklü bir biçimde gerçekleştirmiş olan kişiler” olarak addedilir. Azizler, örnek ve rehber olarak kabul edilir. Azizlerin dünyası özel bir dünya olarak algılanır.
Hıristiyan halktan bazı kişilere ve kilise görevlilerine “Aziz kimdir?” diye sorulduğunda, “Bütün hayatını İncil'e göre yaşayan”, “Tanrı'yı seven, Tanrı'nın da kendisini sevdiği kişi”, “İsa'yı örnek alan”, “İsa gibi yaşayan”, “günahlardan uzak kalan kişi”, “Tanrı'ya olan sevgisini, insana hizmet ederek ispatlayan kişi” gibi cevaplar verilmektedir. Bu ifadeler, azizlerin Hıristiyanlar nezdinde ne denli derin izler bıraktığı ve azizlerin konumu hakkında önemli ipuçları vermektedir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri