REALİST HALK HİKÂYELERİNDEN TAYYARZADE HİKÂYESİ İLE HANÇERLİ HANIM HİKÂYESİ ÜZERİNE BİR TAHLİL DENEMESİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.375.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2011
Sayfa Sayısı :
252
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Halkta yaşayan kültürün şuurunda olmak, onu tefsir etmek, bu edebiyattaki halk realizmini görmek, halk edebiyatının gerçek değerini ve manasını anlamak, bugünü manalandırmak için son derece zaruridir.

Bu anlayışla ele aldığımız çalışmamız, sözlü kültürden yazılı kültüre dönüşüm aşamasında basma tekniği ile vücut bulmuş bir eserdir.Sözlü gelenekte uzun yıllar boyunca anlatılmış, daha sonra yazıya geçirilmiştir. Roman karmaşık yapısının temel ögesi olan bu hikâyeler çekirdeğinden bir aşk olsa da gerçekçi  bir dünya görüşüne doğru yeni bir dünya görüşünün, yeni bir insanlık  anlayışının, sözlü gelenekler yazılı anlatıma doğru gelişen bir çizginin ara  malzemesi olan Realist Halk Hikâyelerinden Tayyar zade Hikâyesi ile Hançerli  Hanım Hikâyesi’nin 19. yüzyılda vakadan kahramana geçişin hazırlık aşamasını teşkil edecektir.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri