ÇAĞA İÇERLEMEK Behçet Necatigil’in Şiirinde Anlam


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-8365-94-8
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2023
Sayfa Sayısı :
176
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

        Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde derinlemesine okumalara/yorumlara imkân tanıyan önemli şairlerden birisidir Behçet Necatigil. Gerek şiirlerindeki biçim denemeleri gerekse tematik düzlemdeki çeşitli kaynakların oluşturduğu geniş çerçeve, şiirlerinin birçok açıdan ele alınmasını kolaylaştırmıştır. Bugüne kadar hem akademik çalışmalarda hem de popüler edebiyat ortamındaki deneme ve eleştiri yazılarında yapılan değerlendirmelerin hacmi, bu durumu açıkça ortaya koyar. Çok yönlü oluşun bir sonucu olarak Necatigil, bütüncül bir açıdan ele alınabilmesinin yanı sıra söz konusu kaynakların teker teker incelenmesiyle de zengin okuma olanakları sunmaktadır. Şiirlerinin gelişim çizgisine bakıldığında Necatigil'in, sürekli ve tutarlı bir uygulamaya giriştiği gözlemlenebilmektedir. Tematik olarak bağlı kaldığı ev-aile-toplum, farklı açılardan birçok kaynakla beslenmiş ve geliştirilmiştir. Masallar başta olmak üzere halk anlatıları, mitoloji, kutsal lejantlar, geniş bir edebiyat geleneği, Necatigil'in bu tematiğini anlamsal olarak da beslemiş ve okuru çok yönlü bir çabaya zorlamıştır. Şiirlerindeki anlam sorunu, bu çok yönlü oluşun bir sonucudur.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri