Ankara’nın KÖMÜRCÜ KÖYÜ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Mehmet KILIÇ
ISBN :
978-625-6591-39-4
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2024
Sayfa Sayısı :
196
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Kömürcü, Elmadağ'ın arka sırtlarında kurulmuş bir köy. Ankara'ya fiziken çok yakın, yaşantısıyla ve imkânlarıyla bir o kadar uzak. Tarıma uygun, düz ve sulak arazi çok azdır. Bu sebeple köylü emeğinin karşılığını ne yazık ki alamaz. Tarım arazilerinin uygun olmaması sebebiyle köyde hayvancılık önemli bir yer tutardı. Bir zamanlar her evde kendilerine yetecek kadar küçük baş hayvan mutlaka beslenirdi. Karasığır da pek çok evlerde bulunurdu. Bütün memleketi etkileyen göç furyasından bizim köyümüz de nasibini aldı. Emeğinin karşılığını bir türlü alamayan köylüler gelecek göremedikleri köyümüzden ayrılmaya başladılar. Bu hızlı göç sebebiyle tarım ve hayvancılık geriledi, gençler şehre gitti, evler boşaldı. Köyde kalanların çoğu yaşlı. Onların da bir kısmı kışı şehirde, yazı buralarda geçiriyor. Eski kalabalık, cıvıl cıvıl Kömürcü'den eser kalmadı artık.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri