Türk Siyasi Hayatında CHP-MSP HÜKÜMETİ Siyasal Pragmatizmden Tarihsel Yanılgıya


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-6591-61-5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2024
Sayfa Sayısı :
488
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ideolojik yönden tezat iki partinin koalisyonunu, siyaset bilimi açısından olduğu kadar aynı zamanda tarihsel bir perspektiften de değerlendirmek önem taşımaktadır. Çünkü tarih bilgisi, aynı zamanda siyasal ve toplumsal birçok olay ve olguların nedenleri, sonuçları ve etkileriyle daha iyi kavranması için gerekli unsurlardan biri durumundadır. 

CHP lideri Bülent Ecevit ile MSP lideri Necmettin Erbakan’ın liderliğinde kurulan koalisyon hükümetinin kuruluş sürecini ve uygulamalarını konu edinen bu çalışmada; olayların yaşandığı dönemin koşullarının ön planda tutulmasına dikkat edilmiş, hiçbir partinin ya da liderin övgüsü ya da yergisi amaçlanmamıştır. 

İngiliz devlet adamı Winston Churchill’in “Ne kadar geriye bakarsanız, o kadar ilerisini görebilirsiniz” sözüyle ifade ettiği gibi, iyi bir gelecek ancak doğru tanınmış ya da öğrenilmiş bir geçmişe dayalı tarih bilgisi ve yazımı ile mümkün olmaktadır. Bu açıdan eserde CHP-MSP dönemine ilişkin tarihsel olaylar, çeşitli siyasal çözümlemelerle temellendirilmeye çalışılmıştır. Çünkü siyasal olaylar hiçbir zaman tarih dışı ol(a)mamıştır. Aksine siyasetin en önemli belirleyicisi durumunda olan toplumsallık da yine tarihsellik içerisinde şekillenmiştir. Bu bakımdan “tarihsel arka plan” zorunlu bir perspektif halini almaktadır.


© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri