ÜSKÜP YILDIZ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Dr. Abdülkadir HAYBER
Yayın Haz. : Doç.Dr. RECAİ ÖZCAN
ISBN :
978.975.267.636.7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
488
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Yıldız, 1909 yılında Kosova vilayetinin merkezi olan Üsküp'te kırk yedi sayı yayımlanmış olan haftalık bir gazetedir. Bu gazete; giderek edebiyata ve özellikle şiire daha çok yer vermiştir. Dilde sadeleşme hareketinin de öncüsü olan Yıldız, ilk sayısındaki "Başlangıç"  yazısıyla kendini tanıtmaktadır.


BAŞLANGIÇ


Yaradanımızın adı ile başlarız.

Bizi yoktan var eden ulu Tanrımızın varlığına, büyük sevgili Peygamberimizin büyük ruhaniyetine sığınarak bugün "Yıldız" namı altında şu değersiz risalemizi neşrediyoruz. Vatanını ana, devletini baba, milletini kardeş bilen her Osmanlı, elinden geldiği bir hizmeti ifaya borçludur.Hürriyetimizin âsâr-ı mucizesinden olarak bugün her tarafta güneşler, aylar kadar parlak, yeni yeni eserlerin gözler kamaştıracak bir surette intişara başladığını görüp de gıpta etmemek elden gelir mi? Biz de böyle ufacık bir"Yıldız"ın Kosova şahikalarında parıldaması arzusuna düştük."Yazamazsak bari neşrine vasıta da olamaz mıyız biz?", dedik. İşte bu küçük bir vazifeyi yerine getirmeye yelteniyoruz. Bu da bir şereftir değil mi? Fakat şeref verilmez çalışmakla kazanılır. Biz bu şerefi sa'yımızla, emeğimizle kazanabilirsek ne mutlu!


Tevfik Allah'tan, teşvik büyüklerimizden çalışmak da bizden.


(Sayı 1, 15 Şubat 1324/1909)

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri