AVRASYA'DA ŞAİR GÖÇÜ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.646.6
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
192
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..


Anadolu, Selçuklular ve özellikle Osmanlılar zamanında Orta Asya kültür çevreleri ile çok yönlü ilişki içinde olur. Bu ilişkiler, Anadolu'nun İslâmlaşmasında önemli yeri bulunan kolonizatör dervişlerden başlayarak din, tasavvuf, ilim, kültür ve sanat alanlarında çok boyutlu olarak devam eder.

Anadolu şairlerinden Şeyhi, Abdullah İlâhi,Melihi, Kastamonulu Câmi, Ömer Rûşeni, Bursalı Kandi, Behişti Sinan, Cemili,Kâtibi gibi şairler, Orta Asya kültür çevrelerinde bulunurlar. Ahmet Paşa,Hayâli, Rahmi, Bâki gibi ünlü şairler bu kültür coğrafyalarında yakından izlenir.

Fatih, Yavuz ve Kanuni dönemlerinde Orta Asyalı birçok ilim ve sanat adamı Osmanlı ülkesine gelerek faaliyet gösterir. Bunlar arasında çok sayıda şair de vardır. Bunlar İran, Özbekistan, Türkistan,Afganistan ve Hindistan coğrafyasından Şirvan, Tebriz, Kazvin, Şiraz, Isfahan,Hemedan, Horasan, Bistam, Buhara, Semerkant, Belh, Herat, Kâşgar ve Delhi gibi şehirlerden gelirler.

Elinizdeki çalışma Anadolu ile Orta Asya kültür coğrafyaları arasındaki edebi ilişkilere bir kapı aralamaktadır.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri