YENİLEŞME DEVRİ TÜRK EDEBİYATINDAN ÇİZGİLER


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.654.1
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
496
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

 

Yenileşme Devri Türk Edebiyatından Çizgiler, Prof. Dr. Nâzım Hikmet Polat'ın Türk Edebiyatı üzerine yazdığı makaleleri bir araya getiriyor. "Şairler İçin","Hikâye ve Roman Yolunda", "Edebiyat Tarihçiliği" ve"Eleştiri" adlı dört bölümde toplanan makaleler, edebiyat tarihimize dair önemli ayrıntıları gün yüzüne çıkarıyor. Yazar, bu makalelerinde; Ömer Seyfettin,Yahya Kemâl, Hüseyin Rahmi ve Fuat Köprülü gibi, metinleriyle edebiyatımıza büyük hizmetlerde bulunmuş isimlerin yanı sıra; Feyzullah Sacit Ülkü, Yahya Sâim Ozanoğlu, Tahsin Nahid, Şevket Hıfzı, Mitat Enç ve Sahabettin Süleyman gibi ancak ehlinin âşinâ olduğu değerleri okurla 'yeniden' buluşturuyor.

Kitaptaki makalelerin en önemli özelliği, akademik disiplin ve dikkatin gerektirdiği ciddiyeti her satırında hissettirmesi. Birinci elden kaynak ve metinlere dayanılarak, büyük bir titizlikle kaleme alınan bu makaleler, Türk edebiyatının tarihî akışı ve birikimi içinde yer alan edebî değerleri okura taşıyor. Yazar tarafından süreli yayınlardan büyük emeklerle toplanan ayrıntılar, eserdeki pek çok makalede, inceleme ve araştırmaların zeminine önemli dipnotlar olarak düşülüyor. Bu bakımdan Yenileşme Devri Türk Edebiyatından Çizgiler,ayrıntıların ve edebî değer taşıyan metinlerin derin ve incelikli bir tarihçesi niteliğinde.

 

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri