TÜRK EDEBİYATINDA DERGÂH MECMUASI 1921-1923


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Dr. Sefa YÜCE
ISBN :
978.975.267.628.2
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
368
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
MillîMücadele'yi destekleyen Dergâh Mecmuası, Mütareke yıllarında Yahya Kemal vearkadaşları tarafından çıkarılır. Dergâh, Türk milletinin temel değerlerini,kültür ve medeniyet birikimini dikkate alır. Mecmuanın edebî, fikrî ve felsefitemellerini Bergsonizm oluşturur. Dergâh'ta Mustafa Şekip'in yazılan veBergson'dan yaptığı çeviriler, mecmuanın felsefi yönünü ortaya koyması kadarmilletimizin içine düştüğü ümitsizlikten kurtuluşun da taze bir hayat neşvesiolur. Yahya Kemal'in Dergâh'ın ilk sayısında çıkan Üç Tepe musâhabesi,mecmuanın bir beyannamesi niteliğindedir. Yahya Kemal, bu musâhabe ile yeni biredebiyat programını ortaya koyar. Bu programın temel ilkesi edebiyattamillîlik, felsefede Bergsonizm anlayışıdır.

Buçalışmada Yahya Kemal'in kişiliğinin oluşumu, Dergâh'ın kuruluş aşaması, İsmailHakkı ve Mehmet Emin'in felsefi eğilimleri ile Ahmet Hâşim, Yakup Kadri, FalihRıfkı, Nurullah Âta, Abdülhak Şinasi, Ruşen Eşref ve Reşat Nuri'nin edebiyatlailgili görüşlerine yer verildi. Aynca, Dergâh'ın şiir anlayışı ile Türk nesirgeleneği üzerinde duruldu.

© 2019   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri