BATI UYGARLIĞI VE İSLAM


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Hurşid AHMED
Çeviri : Dr. Faruk YILMAZ
ISBN :
978.975.267.239.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2011
Sayfa Sayısı :
112
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Doğu ve Batı mücadelesi yeni bir olay değildir. Bilinen tarihin ilk devirlerinden beri bu mücadele süregitmektedir. İon şairi Homeros’un İliada’sı, Doğu’yu temsil eden Troya kentine Akha’lıların, Sparta’lıların saldırısını anlatır. M.Ö. V. Yüzyılda güçlenen Persler, batıya yönelmiş, Anadolu’yu topraklarına kattığı gibi, Yunan kentleriyle de savaşa tutuşmuştu.

M.Ö. 335’lerde Makedonya Kralı İskender, Yunanistan bölgesini fethettikten sonra Persler üzerine karşı saldırı başlatmış, Anadolu’yu sonra Yakın-Şark’ı fethederek, Batı’nın Doğu’da hâkimiyetini tesis etmiş, Helenizm akımı bu dönemde başlamıştır.

Güçlenen Roma, Miladî yıllara gelirken, Yunanistan bölgesini, Anadolu’yu, Suriye’yi Mısır’ı fethederek, Doğu dünyası üzerinde egemenlik kurmuştur. Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden sonra Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans, Anadolu ve Suriye’yi elinde tutmuş, İran ile sürekli mücadele içinde olmuştur.

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri