TANZİMAT SONRASI TÜRK KÜLTÜR HAYATINDAN YANSIMALAR


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.661.9
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2012
Sayfa Sayısı :
423
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

     Tanzimat sonrası Türk Kültür Hayatından Yansımalar,Prof.Dr.Nazım H. Polat’ ın kültürel konularla ilgili farklı dergilerde yayımladığı yazıları bir araya getiriyor. Polat’ ın Yenileşme Devri Türk edebiyatından Çizgiler(2012) adlı kitabını tamamlayan bu yazılar, esas olarak iki bölümden oluşuyor; ‘’Dil Meseleleri Etrafında’’ ve ‘’Bazı Kültürel Konular ve Kültür Adamları ‘’. Yazar, ilk bölümdeki yazılarında, özellikle ‘’Yeni Lisan’’ tartışmaları çerçevesinde Türkçenin tarihi süreçteki bazı meselelerine eğiliyor. Yazarın resmi kaynaklardan ve yazarların o dönemde yayımladığı eserlerden hareketle ulaştığı bilgi ve sonuçlar, Türk dili tarihi ile ilgilenenler için oldukça ilginç ayrıntıları ortaya çıkartıyor.

     Nazım H. Polat’ ın yazıları XX. Yüzyıl başlarında, kültür ve edebiyat hayatında önemli bir yere sahip olan bazı şahsiyetlerin eserleri ile o dönemde öne çıkan fikir hareketlerine ait bilgileri de kuşatan bir dikkatin ürünü. Yazarın, özellikle ‘’Milli Mücadele Dönemi’’ nde etkin olarak rol oynayan kurum ve kişilere yönelik araştırmaları ,bir devrin tarihine ışık tutan pek çok belgeyi de okurla buluşturuyor.

     Bugün, kendilerine ancak süreli yayınların‘mensiyyât’’ köşelerinde yer bulabilen; Şerafettin Mağmumi, Ahmet Şükrü,Didarî, Suyûti, Ömer Mümtaz Bey, Tarsusîzade Münif ve Remzi Oğuz Arık gibi kütür hayatımızın önemli şahsiyetlerinin faaliyetleri, Polat’ ın araştırmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkıyor. Tanzimat Sonrası Türk Kültür Hayatından Yansımalar, birinci elden kaynakları referans alarak, unutulan bir devre ve medeniyete ait değerleri bir kez daha kayıtlara geçiriyor.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri