JÖNLER MISIR’DA


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Bekir Fahri İDİZ
Yayın Haz. : Dr. Adem ÖZBEK
ISBN :
978.975.267.694.7
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
208
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Kendisi de bir “Jön Türk” olan Bekir Fahri’nin Jönler Mısır’da romanı, II. Abdülhamit’e karşı çıkarak meşrutî bir yönetim tesis etmek isteyen ve Mısır’a kaçan Jön Türklerin burada yaşadıkları maceraları natüralist bir bakış açısıyla anlatır. Hayatı olduğu gibi göstermek amacı güden Bekir Fahri, Jön Türklerin beşerî birer varlık olarak nasıl yaşadıklarını, yurt içi ve yurt dışında nelerle karşılaştıklarını, bütün çıplaklığıyla bize gösterir.

Cevdet Kudret’in “Meşrutiyet Devrinin gürültülü siyaset ve edebiyat olayları arasında gözden kaçmış bulunan, fakat o çağın verimlerinin çoğundan kat kat üstün olan dikkate değer bir eserdir.” diyerek önemini vurguladığı Jönler Mısır’da, Jön Türklerin sıkıntı, sefalet ve açlıklarını, ihanete uğrayışlarını, siyasî dengeler karşısında bocalayışlarını, Abdülhamit’le ve Mısır Hidiviyle yaşanan çatışmaların yanında birbirleriyle olan mücadelelerini, kısacası onların yaşayışlarını canlı birer hayat levhası gibi gözler önüne seriyor.  

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri