ŞİİR TAHLİLİ -TEORİ VE UYGULAMA


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.711.1
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
326
Ebat :
16 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Edebî metin, "sanatı yapan varlık olarak insan" varlık şartından hareketle, insan olan her yer ve zamanda ortaya konulur. Bu bakımdan edebiyatla ilgili etkinlikler insan olmanın gereğidir. Bu metin tarzlarından biri de kişinin "coşku ve heyecanını dile getiren metinler"; kısa ve kabul görmüş adıyla "şiir"dir. Elinizdeki kitapta bu estetik objenin nasıl çözümlenmesi gerektiği konusu üzerinde duruldu. Çalışmanın ilk bölümü bir metot teklifi özelliği taşımaktadır. Edebî metinlerin, bu arada doğal olarak şiirlerin, farklı dikkat ve duyarlılıkla çözümlenip değerlendirilebileceğini gözden uzak tutmadan, çözümlemede metindeki hangi hususların hangi sırayla ele alınması gerektiği belirtildi. Şiirlerin; zihniyet, yapı, tema, dil ve ahenk başlıkları altında çözümlenmesinin uygun olacağı dikkatlere sunuldu. Bu kelimeleri, şiir çözümlemesi ve değerlendirilmesinde, terim olarak kullanırken onlara yüklediğimiz anlam ve değerler açıklandı. Böylece kendi içinde tutarlı bir metot tanıtılmak istendi. Şiir Tahlili'nde edebî metnin eskisi yenisi olmadığı düşüncesiyle, Türk Edebiyatı Tarihi'nin farklı dönemlerinde yazılmış şiir metinleri, aynı metotla, çözümlenip değerlendirildi.
© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri