MUALLİM NÂCİ OSMANLI ŞAİRLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Prof. Dr. Cemal KURNAZ
ISBN :
978.975.267.885.9
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2013
Sayfa Sayısı :
316
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
        Muallim Nâci şiirleri, nesirleri, sözlük çalışmaları ve edebî münakaşaları ile devrinde dikkatleri üstünde toplamış bir şahsiyettir.
        Elinizdeki eser, Muallim Nâci'nin bazı divan şairlerinin biyografileri ile şiirlerinden örneklerin yer aldığı yazılarından meydana geliyor. Yazar, Mecmua-i Muallim'de yayınladığı bu yazıların bir kısmını kitap hâlinde yayınlamışsa da, tamamını bir araya getiremeden vefat etmiştir. Yeni harflerle ilk kez yayınlanan eserde söz konusu yazıların tamamı toplandığı gibi, yazarın Esâmî adlı biyografik eserinde bulunan Türk şairlerine ait bilgilere de yer verilmiştir.
        Osmanlı Şairleri, edebiyat tarihi ve antoloji karakteri ağır basan bir eserdir. Burada Nâci'nin eski tezkirecilik geleneğinden farklı olarak, her bilgiyi güvenilir kaynaklara ve belgelere dayandırma çabası içinde olduğu dikkati çeker. Devrine yakın şairler hakkında belge niteliğinde bilgiler vermesi eserin değerini bir kat daha artırır.
        Nâci, şiirleri seçerken söz ve anlam bakımından kusursuz ve kendi devrinde söylenilmiş gibi olanları tercih etmiş, bundaki amacını şöyle belirtir: "Asıl maksat, şimdiki edebiyat tarzını desteklemektir." Eser bu bakımdan herkesin zevkle okuyabileceği zengin bir antoloji özelliği de taşır.
Osmanlı Şairleri adlı bu eser, edebiyat tarihi, biyografi ve antoloji özellikleri yanında Nâci'nin dil, edebiyat, tenkit, eğitim gibi değişik meselelere bakış açısını göstermesi bakımından da önemlidir.


© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri