Dava Dergiciliğinde Bir Örnek : SERDENGEÇTİ Dergisi


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Prof. Dr. Zakir AVŞAR
ISBN :
978.975.267.945.0
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2014
Sayfa Sayısı :
96
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Belli bir dünya görüşü doğrultusunda yayımlanan; sosyal,kültürel ve siyasal bütüncül bir öneride bulunan dergiler vardır ve onlar,"dava dergisi" olarak anılır. Bu dergileri çıkaran adlar da onlarla bütünleşir ve biri anıldığında akla hemen diğeri gelir. Serdengeçti dergisi ile Osman Yüksel adı da böyle bir bütünleşmeyi bildirir. Bir "davadergisi" Serdengeçti; bir "dava adamı" Osman Yüksel. Bu çalışmada aslında bir ömrün özeti veya dökümü. 1947 yılından 1962 yılına kadar 33 sayı yayımlanabilmiş, pek çok sayısı defalarca tekrar basılmış, Türkiye gündemini belirleme gücü kazanmış, ağırlıklı olarak siyaset olmakla birlikte edebiyat,şiir, mizah, sanat, din, tasavvuf, felsefe gibi pek çok konunun işlendiği bir dergi Serdengeçti. Derginin yayın dünyasında kaldığı on beş yılda, elli yedikez mahkemeye verilmiş ve yedi kez hapse girmiş biri Osman Yüksel. "Dava dergiciliğİni örnekleyen bu çalışma, Osman Yüksel'in yazılarını yayına hazırlamış olan B. Zakir Avşar'm geniş bir değerlendirmesiyle okuyucuya sunuluyor.

© 2021   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri