Türkiye’nin Onulmaz Derdi DİNCİLİK VE LAİKÇİLİK ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Fikri ATILBAZ
ISBN :
978.605.9912.02.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2014
Sayfa Sayısı :
152
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

“Dikkat buyurursanız, gerçek manada dinini yaşamaya çalışan mütedeyyin Müslümanlar'ı,laiklik ilkesini doğru düzgün tarif edip, laiklikten yana tavır alanları asla kınamadık, rencide etmedik. Bütün derdimiz, ikisinin de ticaretini yapan,onları geçim kapısı yapanlarla, ikisini de gerçek anlamı dışında kullananlarla.

 Bu yüzden dindar yerine dinci, laiklikten yana olan yerine laikçi sıfatlarını kullandık. İnancımız odur ki, artık bu yaraya neşter atılma zamanının geldiğidir.”

“Atatürk'e göre laiklik, Fransız ihtilali ürünü değildir.”

“Atatürk'ü takdim edenler ladini olarak, itham edenler de dinsiz olarak tanımlar... Ayrı görünseler de her ikisinin de hizmet noktası aynıdır.”

“Şurada hemen itiraz edilecek bir kanıya açıklık getirmek gerekir. Burada yapılan ve her zaman yanlış algı üzerine oturtulan, İslam dininin dünyalık değerlere uygunluğu ve yatkınlığı ifadesi kullanılmaktadır. Aslında bakacak olursanız böyle bir şey yoktur ya da tam tersinedir. Yani, sayılan değerlerin İslamdinine yatkınlığı uygunluğu vardır. Biz İslam dinine geçerken, akla, ilme, uygun bir din diye değil, İslam Dininin bizim düşünce tarzımızı, inanç şeklimizi,dünyalık değerlerimizi de sistemli bir şekilde içinde açıkladığı için İslamlaştık.”

 

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri